Jak zabezpieczyć się i ochronić przed włamaniem do domu, firmy. Jak dobrze zabezpieczyć dom ?

Jak zabezpieczyć się i ochronić przed włamaniem do domu, firmy. Jak dobrze zabezpieczyć dom ?, 5.0 out of 5 based on 1 rating
VN:F [1.9.22_1171]
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)

Wśród wielu z nas panuje stereotyp, że włamywacz, to mężczyzna ubrany od stóp do głów na czarno, który z twarzą ukrytą za kominiarką zmierza w środku nocy do upatrzonego celu. Nic bardziej mylnego, ponieważ z reguły jest to jednak zwykły, przeciętny człowiek wyglądający jak każdy inny, a jego specjalistyczne narzędzia umożliwiające otwarcie drzwi to stalowa odpowiednio zakończona rurka, kilka śrubokrętów, łom lub po prostu przysłowiowa cegła gdy drogą włamania są szklane drzwi balkonowe.

wlamywaczNie ma standardowych metod na włamywaczy. Najlepszym sposobem jest uprzedzanie ich działań poprzez zastosowanie sprawdzonych środków zapobiegawczych. Włamywacz szuka, sprzyjających mu sytuacji, na pewno nie podejmie próby sforsowania zamkniętych drzwi go obok jest otwarte okno.

Włamywacze nie ryzykują włamań do miejsc gdzie specyfika obiektu nie pozwoli im wejść i wyjść w sposób niezauważony. Doskonałym celem są domy po których widać, że domownicy nie wrócą szybko. Auto pozostawione cały tydzień na podjeździe, notatki pozostawione w drzwiach, gazetki i korespondencja w skrzynkach. Brak oświetlenia zapalanego wieczorami na terenie posesji, w jej okolicach oraz wewnątrz. Są to sygnały których włamywacze oczekują. Oznaki życia i obecności domowników mogą skutecznie zniechęcić potencjalnych złodziei. Mogą się nabrać na oświetlenie, głośne audycje radiowe (zużywają mniej energii niż telewizory, a brzmią niejednokrotnie jak talk show lub rozmowy prowadzone w domu). Sterowane automatycznie przy pomocy timerów czy automatyki budynku, światła i radio mogą skutecznie odstraszać włamywaczy i utrzymać ich z dala od opuszczonej posesji.

Oczywiście mogą oni próbować zaglądać przez okna, dlatego ważne jest aby cenne przedmioty schować w widoku, a okna w miarę możliwości zasłaniać wykorzystując rolety, zasłony, czy automatycznie zamykane po zmierzchu okiennice.

Podstawowe zasady aby zachować minimum bezpieczeństwa opuszczonej posesji :

– Automatycznie zapalane światła. Brak oświetlenia 24h/7dni w tygodniu to ewidentnie „Pusty dom lub firma!”
– Należy poprosić sąsiadów lub znajomych aby regularnie opróżniali naszą skrzynkę na listy,
– Biorąc pod uwagę dostęp do baz numerów i książek telefonicznych, każdy może znaleźć większość numerów telefonów. Nazwiska na skrzynkach i tabliczkach informacyjnych mogą zachęcić potencjalnych złodziei do próby telefonowania i sprawdzania, czy ktoś odbierze. Za każdym razem, gdy dom będzie pusty (niezależnie od tego czy będą to wakacje czy typowe dni robocze w ciągu tygodnia), najlepszym sposobem na tego typu metody jest przekierowanie połączeń przychodzących.

Po zmroku, pierwszą linią obrony dla domów jednorodzinnych, jest oświetlenie, najlepiej mocne i dobrze doświetlające teren. Natomiast oświetlenie wnętrza będzie sugerowało że ktoś jest w domu. Bok domu lub tylne drzwi niewidoczne od frontu to idealne punkty dla włamywacza. Te newralgiczne punkty najlepiej zabezpieczyć jasnym światłem i przy zastosowaniu dodatkowych środków bezpieczeństwa montowanych na drzwi i okna. Czujnik ruchu również może tutaj pomóc zaskakując przestępców światłem zapalonym z zaskoczenia.

Warto oznaczyć posesję tabliczkami i znakami ostrzegawczymi o zainstalowaniu systemów np. monitoringu wizyjnego. Trzecia linia obrony (i jedna z najlepszych) to szczekający pies. Dobry obronny pies może stwarzać dla włamywacza realne zagrożenie. Włamywacze nie ryzykują „spotkań” z zaskoczenia z ostrymi kłami. Nie masz czasu ani warunków do posiadania zwierząt? Wiele domów może posiadać wirtualnych czworonożnych przyjaciół. Wyobraź sobie zewnętrzny czujnik ruchu wyzwalający jasne światło któremu towarzyszy głośne szczekanie pięciu wściekłych psów. I co najważniejsze nikt takim psom nie poda kiełbasy ze środkiem usypiającym.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak włamywacze faktycznie włamują się do domów?

Ciepłe wiosenne dni i rześkie powietrze to niejednokrotnie otwarte okna będące nieodpartą pokusą zwłaszcza dla włamywaczy. Złodzieje obchodząc dom, sprawdzają każde drzwi, okna i wejścia do piwnic. Oczywiście, parterowe okna i drzwi są najbardziej podatne na włamanie, ale nie brakuje również „alpinistów” wykorzystujących drzewa, rynny i inne obiekty używane jako prowizoryczne drabiny umożliwiające dotarcie do okien nawet na drugim piętrze. Szczególnie wtedy  gdy ktoś śpi w pobliżu szeroko otwartego okna nie może czuć się bezpiecznie.

Najczęstsze błędy:

Zamki zapadkowe furtek można otworzyć przy pomocy karty kredytowej, zamki z zasuwkami lub przesłonięte od frontu już nie.
Ukrywanie kluczy zapasowych w pobliżu domu… Włamywacze doskonale wiedzą że należy przeszukać doniczki, półki i krzewy. Najlepiej więc schować zapasowe klucze w rękach sąsiadów.
Nawet przy najjaśniejszym oświetleniu terenu zbyt bujne krzewy i drzewa w pobliżu domów mogą pomóc w ukryciu się włamywaczy. Wysoka, gęsta zieleń blisko domu pozwala włamywaczom pozostać w ukryciu tak długo jak trzeba, aby mogli skupić się na otwieraniu okien lub drzwi, mimo poczucia bezpieczeństwa oferowanego przez światło.

I najważniejsze…. Jeśli chcemy naprawdę czuć się bezpiecznie, powierzmy nasze bezpieczeństwo komuś kto z zewnątrz w sposób obiektywny będzie w stanie sprawnie ocenić ewentualne zagrożenia mogące wystąpić w naszym otoczeniu, i pomoże nam się przed nimi uchronić. Zachęcamy do kontaktu z naszym działem technicznym który zaproponuje najlepiej dobrane do Państwa indywidualnych potrzeb rozwiązania mające na celu podnieść Państwa bezpieczeństwo.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]

O redaktor

Od 2008 współtwórca WeberSystems, firmy której początki sięgają sierpnia roku 2007 kiedy to powstały plany jej utworzenia, oraz powstawała nasza pierwsza testowa wersja witryny internetowej. W tym roku powstała również nasza nazwa handlowa "WeberSystems".

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alarmy, Inteligentny budynek, Inteligentny dom, Monitoring wizyjny, Systemy telewizji dozorowej i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Jak zabezpieczyć się i ochronić przed włamaniem do domu, firmy. Jak dobrze zabezpieczyć dom ?

 1. fonex pisze:

  Bardzo dobre rady. Czasem człowiek po prostu nie jest świadomy jak włamywacze mogą być sprytni. Często się też zdarza, że przed wyjazdem nie mamy głowy do prawidłowego zabezpieczenia domu. Jeżeli też często zdarza się, że domownicy wyjeżdżają, można zastanowić się nad zainwestowaniem w monitoring.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
 2. Besia pisze:

  No trzeba uważać zwłaszcza w wakacje czy ferie. Ja jak opuszczam mieszkanie to zawsze nastawiam foto-pułapkę która w razie czego od razu by mnie poinformowała sms’owo, że ktoś jest w mieszkaniu

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
 3. Delsat pisze:

  Zgadzam się ryzyko jest bardzo duże, dlatego ja zakupiłem alarm.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
 4. Nietopiel pisze:

  Bardzo pomocny artykuł, faktycznie włamywacze są coraz bardziej sprytni. Wiele ciekawych rad, które można zastosować we własnym mieszkaniu.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]