Laserowe detektory skanujące wykorzystujące technologię LIDAR 2D – Co nowego w ofercie systemów ochrony obwodowej ?

Laserowe detektory skanujące wykorzystujące technologię LIDAR 2D - Co nowego w ofercie systemów ochrony obwodowej ?, 5.0 out of 5 based on 1 rating
VN:F [1.9.22_1171]
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)

Minęło co najmniej 10 lat od kiedy na rynku są dostępne laserowe detektory skanujące. Detektory wykorzystujące technologię LIDAR 2D dzięki której możliwe stało się zmierzenie rozmiaru, i prędkości obiektu, oraz jego odległości (położenia) co znacząco podniosło możliwości w zakresie efektywnej detekcji w systemach ochrony obwodowej. Bogatsi o nowe informacje, świeżo po szkoleniu organizowanym przez firmę Optex chcielibyśmy w skrócie przybliżyć kilka nowych rozwiązań które szczególnie nas zainteresowały i które pojawiły się właśnie w naszej ofercie.

Wracając do pierwszych rozwiązań dostępnych na rynku, najbardziej krytycznym czynnikiem ekonomicznym był fakt, iż obszar detekcji pierwszych detektorów laserowych nie był imponujący i wynosił efektywnie zaledwie 30-50m co powodowało, że aby zabezpieczyć spory obszar konieczna była ich spora ilość, a to z kolei generowało znaczny koszt inwestycji. Obecnie wraz z rozwojem technologii pojawiły się nowe modele urządzeń o większym zasięgu, co pozwala znacząco zoptymalizować koszt inwestycji w których są wykorzystywane jako ochrona obwodowa. Na szczególną uwagę zasługują dwa nowe modele detektorów RLS-50100V (wyposażony w 0.033 mW laser podczerwieni pracujący w paśmie 905nm, o szerokości impulsów 5ns i okresie emisji 18us) i RLS-3060V (wyposażony w 0.024 mW laser podczerwieni pracujący w paśmie 905nm, o szerokości impulsów 5ns i okresie emisji 36us). Obydwa detektory wyposażono w laser klasy 1 (normy bezpieczeństwa lasera) co oznacza, że bezpieczeństwo produktów laserowych należących do tej klasy jest gwarantowane w normalnych warunkach pracy (rozsądnie przewidywalne warunki pracy), choć produkt posiada oznaczenie wskazujące, że jest to sprzęt laserowy w trakcie instalacji czy eksploatacji nie są potrzebne żadne dodatkowe i nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Dlaczego o tym piszemy ? Choćby dlatego że chcemy wyprzedzić pytania które wielokrotnie nam zadawaliście 🙂

Porównanie obszaru detekcji detektora RLS-3060 (wcześniejszej generacji) z nowymi modelami stawia te rozwiązania w nowym interesującym świetle.

RLS-50100V to długo oczekiwana wersja z dużym prostokątnym obszarem detekcji wynoszącym 50x100m 190 stopni, w której pojawiła się nowa dość przydatna funkcjonalność wideo-weryfikacji alarmów (zapis alarmu z obrazem z kamery) dzięki wbudowanej 2MPx kamerze. Kamera umożliwia również wizualizację strefy detekcji i ułatwia wstępną instalacje detektora.

Detektory wyposażono w port komunikacyjny Ethernet RJ-45 (10Base-T/100Base-TX) i zgodność z ONVIF (Profil S) co znacząco ułatwia integrację.

W ofercie jako alternatywa dla bardziej budżetowych realizacji pojawił się też drugi tańszy model RLS-3060V, o trochę mniejszym zasięgu 30x60m 190 stopni. W przypadku obydwu rozwiązań producent zadbał o uniwersalność w zakresie zasilania umożliwiając zarówno klasyczne zasilanie napięciem stałym z przedziału 19.2-30V DC, jak i popularne PoE+ (IEEE 802.3at).

Na uwagę zasługuje również redukcja ilości fałszywych / utraconych alarmów którą uzyskano wykorzystując:
– Ulepszony monitoring warunków pogodowych
– Automatyczne dopasowanie obszaru detekcji
– Tolerancję małych zwierząt
– Algorytmy reakcji na zakłócenia środowiskowe
– Anty-masking i detekcję obrócenia
– Informację o zabrudzeniu okna lasera
– Funkcję powiększenia obszaru detekcji

Dla każdej strefy detekcji można ustawić indywidualne parametry czułości, rozmiaru intruza, a także strefy maskowania co zwiększa elastyczność instalacji.

Specyfikacja techniczna urządzeń

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]

O redaktor

Od 2008 współtwórca WeberSystems, firmy której początki sięgają sierpnia roku 2007 kiedy to powstały plany jej utworzenia, oraz powstawała nasza pierwsza testowa wersja witryny internetowej. W tym roku powstała również nasza nazwa handlowa "WeberSystems".

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alarmy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.