Prüm II czyli Wielki Brat i jego apetyt na biometrię twarzy

Prüm II czyli Wielki Brat i jego apetyt na biometrię twarzy, 5.0 out of 5 based on 1 rating
VN:F [1.9.22_1171]
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)

„Wielki Europejski Brat” (EU) zaczyna mieć coraz większy apetyt na nasze dane biometryczne, tym razem na nasze twarze. Cofnijmy się jednak trochę w czasie, aby sięgnąć do momentu w którym wszystko się zaczęło za sprawą decyzji Rady z 2008 roku, na podstawie konwencji z 2005 r. – Konwencji Prüm która miała zapewniać zautomatyzowaną wymianę DNA, danych daktyloskopijnych (odcisków palców) i danych rejestracyjnych pojazdów między krajowymi organami ścigania krajów które ratyfikowały konwencję (Austria, Belgia, Bułgaria, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Węgry, Luksemburg, Holandia, Rumunia, Słowacja, Słowenia Hiszpania, i kolejne dołączające wraz z upływem czasu). Ponieważ istniały jednak pewne problemy (czynnik ludzki i kwestie prawne) utrudniające współpracę w ramach ramy Prüm, Komisja Europejska przedstawiła w dniu 8 grudnia 2021 r. wniosek dotyczący rozporządzenia w sprawie zautomatyzowanej wymiany danych dla współpracy policyjnej (o której mowa jako „Prüm II„). Wniosek jest częścią pakietu prawnego w sprawie Kodeksu Współpracy Policyjnej UE. Proponowane rozporządzenie dodałoby nowe kategorie danych, takich jak #obrazy #twarzy podejrzanych i skazanych przestępców i rekordów policyjnych, do automatycznej wymiany danych. Przewiduje również wykorzystanie routerów centralnych (routera #Prüm II i europejski system indeksu nagrań policji (EPRIS), do którego można łączyć krajowe bazy danych, zastępując w ten sposób wiele połączeń między tymi bazami danych. Europol stałby się integralną częścią ramy Prüm: państwa członkowskie byłyby w stanie automatycznie sprawdzić dane biometryczne z trzecią pochodzącym w Europolu, podczas gdy Europol mógł sprawdzić dane z państw trzecich z bazami danych państw członkowskich. W Parlamencie Europejskim wniosek został przydzielony do Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (Libe). Co to dla nas oznacza ? Spójrzmy na Chiny… ani się obejrzymy, a na terenie EU zacznie funkcjonować podobny system scoringu. Według wielu osób nasza prywatność powoli przestaje istnieć. UE w ostatnich latach podjęła duże kroki w celu połączenia wielu baz danych i migracji danych do jednego spójnego systemu bezpieczeństwa. Nowe przepisy pozwolą wykorzystywać bazę danych, która będzie przechowywać odciski palców, obrazy twarzy i inne dane osobowe prawie 300 milionów obywateli (także spoza UE), łącząc dane z pięciu oddzielnych systemów.

Odnośniki:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]

O redaktor

Od 2008 współtwórca WeberSystems, firmy której początki sięgają sierpnia roku 2007 kiedy to powstały plany jej utworzenia, oraz powstawała nasza pierwsza testowa wersja witryny internetowej. W tym roku powstała również nasza nazwa handlowa "WeberSystems".

Ten wpis został opublikowany w kategorii Monitoring i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.