Testy nowego routera IQ WiFi 6 Mesh z Qualcomm Networking Pro 400 onboard

Testy nowego routera IQ WiFi 6 Mesh z Qualcomm Networking Pro 400 onboard, 5.0 out of 5 based on 1 rating
VN:F [1.9.22_1171]
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)

W styczniu do naszej oferty urządzeń  z certyfikatem Wi-Fi Alliance dołączyło nowe rozwiązanie firmy Johnson Controls – router IQ WiFi 6 – model IQWF6, wykorzystujący Qualcomm Networking Pro 400 który obsługuje IEEE 802.11 b/g/n/ax w paśmie 2,4 GHz oraz IEEE 802.11 a/n/ac/ax w paśmie 5 GHz – AX1800. Jest to specjalnie zaprojektowane rozwiązanie routera z obsługa mesh dedykowane dla domów i firm z dodatkowymi urządzeniami zabezpieczającymi i automatyzującymi IoT marki Qolsys IQ. Integracja z urządzeniami zabezpieczeń i automatyki opartej o IoT opiera się o wbudowane oprogramowanie do zarządzania z użyciem chmury serwisu alarm.com, zapewniającego zdalną kontrolę parametrów pracy urządzeń i ich zdalną zmianę / konfigurację co znacząco przekłada się na obniżenie kosztów obsługi technicznej i umożliwia zdalny serwis systemu. Router IQ WiFi 6 poza pracą jako bezprzewodowy punkt dostępu WiFi dla urządzeń mobilnych służy również jako punkt dostępowy dla bezprzewodowych urządzeń kompatybilnych z systemem Qolsys, takich jak kamery, dzwonki wideo, klawiatury dotykowe systemu bezpieczeństwa Qolsys IQ Panel, czy czujniki detektory kompatybilne z chmurą alarm.com. Podział sieci jest realizowany na zasadzie 3 unikalnych identyfikatorów sieci/SSID, jednego dla urządzeń osobistych lub biznesowych użytkownika końcowego, drugiego dla urządzeń gości oraz trzeciego dedykowanego jako sieć bezpieczeństwa dla urządzeń takich jak kamery, dzwonki do drzwi i sterowniki bram garażowych.

Bezpieczeństwo połączeń i dodatkowe możliwości rozbudowy sieci bezprzewodowej

Bezpieczeństwo sieci bezprzewodowej zapewnia szyfrowanie WPA2 i WPA3. System dzięki obsłudze mesh ma rozszerzalny system zwiększania zasięgu – który wg. specyfikacji producenta jest skalowany do maksymalnie 8 węzłów (1 sterownik i 7 agentów). Sieci te mogą być zarządzane i konserwowane przez użytkowników końcowych i dostawców usług za pośrednictwem 7-calowego ekranu dotykowego panelu, aplikacji mobilnych na systemy iOS i Android oraz strony internetowej alarm.com i portalu dla partnerów. Urządzenie posiada również fizyczny przycisk WPS umieszczony z tyłu urządzenia.

Co jest sercem urządzenia ?

Qualcomm Networking Pro 400 z którego korzysta urządzenie to ekonomiczne 4-strumieniowa sieć Wi-Fi 6 (802.11ax) – platforma sieciowa idealna dla gęsto przeciążonej infrastruktury gdzie jej zadaniem jest sprostać rosnącym wymaganiom coraz bardziej zatłoczonych i gęstych środowiskach Wi-Fi. Sercem jest prawdopodobnie (nie mieliśmy możliwości otworzenia dostarczonego na testy egzemplarza) IPQ6010/IPQ6028 czyli 4x ARM Cortex A53 z taktowaniem rdzeni do 1 GHz. Funkcjonalność WiFi w tej platformie to przede wszystkim 1024 QAM, Advanced QoS, MU-MIMO,OFDMA, Uplink scheduling, TxBF, Qualcomm® Wi-Fi SON.

Urządzenie które mieliśmy okazję testować wyposażono w dwa porty Gigabit Ethernet 1x LAN / 1x WAN. Tutaj warto zauważyć, że w przypadku urządzeń w standardzie AX1800 dużo lepszym rozwiązaniem było by wyposażenie urządzenia w porty co najmniej 2.5G tak aby umożliwiło to pełne wykorzystanie możliwości sprzętowych Qualcomm Networking Pro 400 który wg. specyfikacji producenta w szczycie osiąga 1.7 Gbps czyli ~212.5 MB/s, a więc prawie dwukrotnie więcej niż zastosowany w nim gigabitowy port LAN/WAN. Dlaczego producent zastosował porty GE ? Ciężko powiedzieć, być może z powodów dot. utrzymania stabilności pracy, niskiej temperatury i dłuższej żywotności portów, i samego urządzenia. Być może jest to wersja rozwojowa ? Czas pokaże.

Postanowiliśmy przetestować faktyczne możliwości urządzenie, aby sprawdzić jego możliwości w typowym biurowym środowisku pracy w którym pracuje też wiele innych urządzeń kompatybilnych z WiFi 6, i osiągnęliśmy to czego się spodziewaliśmy. Testy prędkości prowadziliśmy w rzeczywistym „zaszumionym” elektromagnetycznie środowisku w konfiguracji urządzenia jako typowy router z zapiętym na WAN łączem osiągającym 900/300 Mbps, w jego bezpośredniej bliskości gdzie osiągaliśmy prędkości >700 Mbps na granicy prędkości testowego łącza, oraz z odległości ok. 7m i większej przy zachowaniu optycznej widzialności z urządzeniem, gdzie osiągaliśmy już trochę niższe prędkości, ale nie mniejsze niż <400 Mbps. Równie wysokie prędkości osiągaliśmy również w sąsiadujących pomieszczeniach bez optycznej widzialności z sygnału pochodzącego z tzw. „odbić” – jednak przy zachowaniu zasady, że sygnał w paśmie 5GHz docierał z odbić przez otwarte i nie przegrodzone zamkniętymi drzwiami przestrzenie. Pracę urządzenia oceniamy jako w zupełności przewyższającą (na chwilę obecną) większość typowych domowych aplikacji (przynajmniej w naszej subiektywnej ocenie), do których tak wysokie prędkości nie są potrzebne. Z uwagi na czas jakim dysponowaliśmy nie mieliśmy niestety możliwości sprawdzić wytrzymałości „obciążeniowej” urządzenia dużą ilością klientów, ale jeśli wierzyć specyfikacji Qualcomm Networking Pro 400 jest to nawet do 1000 klientów (oczywiście zapewne w warunkach testowych / laboratoryjnych).

Wnioski na zakończenie testów

Podsumowując wstępne i bardzo szybkie testy IQWF6 jest to na pewno bardzo przyzwoicie wykonane, ciekawe i przy tym budżetowe rozwiązanie wśród innych urządzeń oferujących zarówno WIFI6 jak i wsparcie dla rozwiązań IoT z zakresu Security & surveillance, w przypadku którego na dodatkową uwagę zasługuje kompatybilność z chmurą SaaS alarm.com. Oczywiście z pewnych powodów nie będzie to rozwiązanie dla wszystkich, nie mniej sam sprzęt jako punkt dostępowy ma potencjał, a możliwości przekraczają większość standardowych zastosowań dając spore perspektywy rozwoju.

Praca w środowiskach wrażliwych elektromagnetycznie

Ponieważ urządzenie jest urządzeniem radiowym o dość dużej mocy (choć absolutnie nie odbiegającym znacząco od możliwości współczesnych telefonów komórkowych i urządzeń mobilnych), a takich urządzeń w związku z rozwojem technologii bezprzewodowych obecnie jest mnogość na rynku, w trakcie oceny efektywnego zasięgu działania przyjrzeliśmy się również raportom FCC z oceny narażenia na promieniowanie o częstotliwości radiowej, i zweryfikowaliśmy je pomiarowo z rzeczywistymi które okazały się zbieżne. Maksymalny EIRP w  dBm określony w raportach dla tego urządzenia EIRP jako maks. średnia moc (dBm) + wzmocnienie anteny (dBi) wynosił dla 2412 ~ 2462 MHz w przybliżeniu max. 32.32 dBm (czyli 1706.082 mW), gęstość mocy* 0.21 mW/cm2 @ 26 cm czyli ~28.14 V/m), natomiast dla 5745 ~ 5825 MHz max. 36.69 dBM (czyli 4666.594 mW), a gęstość mocy 0.549 mW/cm2 @ 26 cm czyli ~45.49 V/m, co spełniało kryterium dla obecnych norm określonych w przepisach < 1mW/cm2 czyli ~61.40 V/m (do 2019 roku w PL obowiązywało 7 V/m, a w przypadku większości wrażliwych urządzeń medycznych zgodnie z IEC 60601-1-2 limit wynosił 3V/m) co należy również obiektywnie zaznaczyć znacząco przewyższa poziomy zdefiniowane np. w wytycznych EUROPAEM EMF Guideline 2016. Warto o tym pamiętać przy projektowaniu rozmieszczenia urządzeń w wrażliwych elektromagnetycznie środowiskach. Jeśli w tym zakresie potrzebowaliby Państwo naszego wsparcia lub dodatkowych konsultacji z zaprzyjaźnioną z nami wyspecjalizowaną firmą dostarczającą rzetelnej, i zarazem praktycznej wiedzy i technologii pozwalających nie tylko rozumieć i kontrolować własne środowisko elektromagnetyczne, ale także efektywnie minimalizować potencjalny niekorzystny wpływ pól elektromagnetycznych zapraszamy do kontaktu.

* Gęstość mocy (mW/cm2) = maks. EIRP (mW) / [ 4 × π × (obliczona odległość)2 ], obliczona odległość wynosi 26 cm.

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]

O redaktor

Od 2008 współtwórca WeberSystems, firmy której początki sięgają sierpnia roku 2007 kiedy to powstały plany jej utworzenia, oraz powstawała nasza pierwsza testowa wersja witryny internetowej. W tym roku powstała również nasza nazwa handlowa "WeberSystems".

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alarmy, Informatyka, Inteligentny budynek, Inteligentny dom, Monitoring, Monitoring wizyjny, Systemy telewizji dozorowej, Systemy transmisji danych GPRS i GSM, Systemy zabezpieczające, Telekomunikacja i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.