Tracking prawie doskonały, czyli jak wykorzystać Internet Rzeczy (IoT) w śledzeniu przedmiotów, rzeczy, osób. Czyli kilka słów o Apple AirTag i Galaxy SmartTag.

Tracking prawie doskonały, czyli jak wykorzystać Internet Rzeczy (IoT) w śledzeniu przedmiotów, rzeczy, osób. Czyli kilka słów o Apple AirTag i Galaxy SmartTag., 5.0 out of 5 based on 1 rating
VN:F [1.9.22_1171]
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)

W ostatnich dniach na rynku IoT pojawiło się kilka nowych produktów do trackingu (śledzenia) przedmiotów. Wśród nich długo oczekiwane ważące 11 g i niewielkich wymiarów (średnicy  32mm i grubości 8 mm.) urządzenie śledzące Apple AirTag, które wraz z końcem kwietnia trafiło do sprzedaży. AirTag został wyposażony w łączność Bluetooth BLE5.0 o deklarowanym zasięgu wynoszącym do 100m. Służy do parowania z iPhonem lub iPadem – i można go spersonalizować za pomocą bardzo krótkiej wiadomości lub emoji. Podobnie jak w przypadku popularnego znacznika Tile, AirTag można przymocować do przedmiotów niezwiązanych z technologią, takich jak klucze lub portfele, w celu wygenerowania powiadomienia, gdy oddalimy się od przedmiotu, lub ktoś go zabierze.

Drugie rozwiązanie dostępne na rynku, to bliźniaczy funkcjonalnością produkt Galaxy SmartTag który wypuścił na rynek Samsung.  Niewielki 39.1 x 39.1 x 10.4 mm i ważący zaledwie 13 g Galaxy SmartTag również został wyposażony w moduł Bluetooth BLE 5.0 o deklarowanym zasięgu wynoszącym do 120m, z wewnętrznym zasilaniem baterią CR2032 pozwalającą na prace przez max. 300 dni. Tu o produkcie wiemy trochę więcej bo w sieci pojawiły się zdjęcia jego wnętrza, a dodatkowo euforię geek’ów z serwisów FixIt i pokrewnych wywołał fakt, że producent na PCB pozostawił etykiety i opisy przydatne do debugowania.

Te dwa niewielkie urządzenia, łączy jeszcze coś, o czym raczej nie dowiecie się mediów. Obaj producenci utajnili częściowo dokumentację dotyczącą swoich produktów i zastosowanych w nich technologi powołując się na § 0.457 ‚Records not routinely available for public inspection’, czyli zapisy, które nie są rutynowo udostępniane do publicznego wglądu. Z tego też powodu nie dowiemy się o Tag’ach nic więcej z publikacji które dotychczas musiały być umieszczane w publicznych zasobach FCC. Brakuje też oficjalnych zdjęć wnętrza które z reguły są dołączane do raportów i testów certyfikacyjnych.

Tajemnica pozostanie np. co Apple AirTag transmituje na 6GHz – czyli w paśmie 5G dużo powyżej zakresu w którym pracuje Bluetooth (2.402 GHz – 2.48 GHz) (w dodatku z nieznaną, a przynajmniej nie określoną w oficjalnych dokumentach mocą). W oficjalnych publikacjach nie ma na ten temat wzmianki, natomiast informację o tym zakresie częstotliwości wykorzystywanej przez AirTag można znaleźć w oficjalnej publikacji zamieszczonej w biuletynach FCC.

Podobne wzmianki znajdziemy w raportach dotyczących SmartTag gdzie pojawia się raport dotyczący transmisji na 5GHz i 16.7GHz (Pasma Ku – które to pasmo jest wykorzystywane głównie w transmisji telewizji satelitarnej analogowej, cyfrowej i HDTV, a także do satelitarnych połączeń internetowych.).

Czy owiana tajemnicą implementacja technologii „innych” niż Bluetooth pracujących w zakresie częstotliwości z obszaru pasma 5G ma jakiś związek za ogólnoświatowym trendem rozbudowy sieci 5G i 6G na potrzeby budowy Inteligentnych Miast i Internetu Rzeczy (IoT) ? Do czego dokładnie miały by ewentualnie te dodatkowe i „utajnione” w szczegółach transmisje służyć ?

Nie dowiemy się bo w przypadku tych technologii producenci coraz częściej zasłaniają się tajemnica przedsiębiorstwa, jak tutaj w przypadku Apple, i tutaj w przypadku Samsung, a w pewnych skrajnych przypadkach nawet „tajemnicą Państwa” w interesie obrony narodowej lub polityki zagranicznej. Nasuwa się pytanie jakie jeszcze „ukryte” możliwości i funkcjonalności posiadają  Tag’i które ich producenci pragnęli ukryć zasłaniając się § 0.457 i §0.459 zawartymi w The Commission’s Rules (47 C.F.R.) and Section §552(b)(4) of the Freedom of Information Act.

Produkty są objęte stałym żądaniem zachowania poufności w zakresie schematów, schematów blokowych, opisu operacyjnego, specyfikacji anteny czy listy części.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]

O redaktor

Od 2008 współtwórca WeberSystems, firmy której początki sięgają sierpnia roku 2007 kiedy to powstały plany jej utworzenia, oraz powstawała nasza pierwsza testowa wersja witryny internetowej. W tym roku powstała również nasza nazwa handlowa "WeberSystems".

Ten wpis został opublikowany w kategorii Telekomunikacja i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.