Rybie oko, megapikselowa rozdzielczość i elektroniczny e-PTZ, czyli co nowego od AirLive…

Rybie oko, megapikselowa rozdzielczość i elektroniczny e-PTZ, czyli co nowego od AirLive..., 4.3 out of 5 based on 3 ratings
VN:F [1.9.22_1171]
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.3/5 (3 votes cast)

Na rynku telewizji dozorowej pojawia się coraz więcej rozmaitych rozwiązań umożliwiających obserwację w zakresie 360 stopni i w megapikselowej rozdzielczości dostarczając całkiem nowy wymiar obrazu. Wysoka rozdzielczość, w pełni cyfrowe, pochylenie i powiększanie obrazu, oraz wykonanie do zastosowań w pomieszczeniach i na zewnątrz w przypadku modeli odpornych na warunki atmosferyczne to wiele niewątpliwych zalet. Przyjrzyjmy się im zatem znacznie bliżej…

AirLive Fish Eye (kamery IP z serii FE) to 3 modele oferujące szeroki panoramiczny obraz dzięki wyposażeniu ich w obiektyw typu rybie oko (fish-eye).  Każdy ze wspomnianych modeli jest w stanie dostarczyć obraz o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli (format 16:9) przy szybkości do 30 klatek na sekundę, lub 1600 x 1200 (format 4:3) przy 15 klatkach na sekundę.  Kamery zostały przez producenta wyposażone w 1/3″ 2Megapikselowy przetwornik CMOS, oraz obiektyw 1.25 mm, F= 2.0, który wymaga minimalnego oświetlenia na poziomie 1.5 lux.

Obraz z kamery IP Airlive FE-200 z e-PTZPoza tym wszystkie modele posiadają zaawansowany e-PTZ (elektroniczny PTZ – electronic PTZ), który przy mądrym wykorzystaniu tej funkcji pozwala na zastąpienie kilku konwencjonalnych kamer, umożliwiając w ten sposób zmniejszenie kosztów. Bardzo ważną cechą jest również wyposażenie kamer w mechaniczny filtr podczerwieni ICR (IR-cut filter). Trzy dostępne w chwili obecnej modele kamer AirLive Fish Eye z serii FE to m.in:

Kamera IP AirLive FE-200VD– AirLive FE-200VD w obudowie wandaloodpornej, w wykonaniu IP66 dedykowanym do pracy w typowych umiarkowanych warunkach środowiska zewnętrznego. Dedykowana do pracy w zakresie temperatur -10℃ ~ 50℃, przy wilgotności na poziomie 20% ~ 80% bez kondensacji, co w Polskich warunkach pogodowych, przy dużych mrozach – szczególnie zimą może okazać się niestety nie wystarczające bez zastosowania dodatkowych grzałek.

Kamera IP AirLive FE-200CU– AirLive FE-200CU o klasycznej małej zwartej konstrukcji, oferujący wsparcie dla PoE 802.3af oraz posiadający wbudowane gniazdo na głośniki i mikrofon (audio RTSP: G.711 64kbps, ACC). Kompresa H.264-AVC & MJPEG, e-PTZ , obsługa karty microSD.

Kamera IP AirLive FE-200DM– AirLive FE-200DM, model przeznaczony do montażu sufitowego, dedykowany do obserwacji 360 ° panoramy bez martwych stref (z jednej kamery można wygenerować obraz do 4 wirtualnych kamer).

Kamery współpracują z oprogramowaniem Campro Express 64, Campro Professional.

Czy prezentowane rozwiązania przyjmą się na rynku, i wyprą droższe, aczkolwiek sprawdzone i stabilne rozwiązania innych firm ? Czas pokaże… Póki co jest to tańsza alternatywa dla mniej wymagających klientów (przedział cenowy w którym będą dostępne to ok. 2,5-3 tyś złotych). Owszem brakuje trochę rozwiązań z funkcjami analizy obrazu „na żywo” takimi jak np. MxAnalytics w kamerach hemisferycznych np. Q24M Mobotix, czy funkcjami telefonu IP (VoIP, SIP), ale do pewnej grupy aplikacji gdzie nie są oczekiwane te funkcje, oraz nie jest wymagana praca w słabych warunkach oświetleniowych jest to interesująca alternatywa na którą warto zwrócić uwagę.  Prezentowane modele już wkrótce znajdą się w naszej ofercie.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.3/5 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]

O redaktor

Od 2008 współtwórca WeberSystems, firmy której początki sięgają sierpnia roku 2007 kiedy to powstały plany jej utworzenia, oraz powstawała nasza pierwsza testowa wersja witryny internetowej. W tym roku powstała również nasza nazwa handlowa "WeberSystems".

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inteligentny budynek, Inteligentny dom, Monitoring wizyjny, Systemy telewizji dozorowej i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.