Plug Wall FGWPE-101 i moduł binarny FGBS321, czyli nowe rozwiązania Z-Wave od Fibaro…

Plug Wall FGWPE-101 i moduł binarny FGBS321, czyli nowe rozwiązania Z-Wave od Fibaro... , 4.0 out of 5 based on 1 rating
VN:F [1.9.22_1171]
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)

Wśród wielu dostępnych na rynku modułów systemów domotyki pracujących w technologii Fibaro Wall Plug FGWPE-101Z-Wave naszą szczególną uwagę ostatnimi czasy zwróciły dwa nowe produkty polskiego producenta firmy Fibaro. Pierwszym z nich jest Wall Plug FGWPE-101 – uniwersalny łącznik przekaźnikowy w formie adaptera do gniazda sieci elektrycznej, kompatybilny ze standardem Z-Wave 868,4 MHz. Umożliwia on sterowanie dowolnymi urządzeniami o mocy nieprzekraczającej 2,5 kW i posiada dość interesującą funkcję pomiaru mocy czynnej prądu i zużycia energii.

Urządzenie wyposażone w  podświetlany pierścień LED sygnalizujący stan pracy oraz aktualny pobór mocy podłączonego urządzenia daje w czasie rzeczywistym wizualne odzwierciedlenie pobieranej mocy. Fibaro Wall Plug może być również sterowany przyciskiem umieszczonym na obudowie lub za pośrednictwem dowolnego kontrolera kompatybilnego ze standardem Z-Wave. Sam moduł pobiera moc na poziomie do 0,8W, co w przypadku dużej ilości modułów Wall Plug wykorzystywanych w instalacji może wprowadzać już pewien pobór prądu, należy o tym pamiętać jeśli stosuje się je w celu oszczędzania energii. Maksymalna moc obwodu dołączonego do Wall Plug to 2,5 kW przy obciążeniu ciągłym, 3 kW przy obciążeniu chwilowym (dane dotyczą wyłącznie obciążenia rezystancyjnego), co w przypadku większości odbiorników jest wartością zadowalającą.  Zalecana temperatura pracy modułu to  : 0 – 40 °C, sam Wall Plug wg. załączonej karty katalogowej posiada wewnętrzne zabezpieczenie termiczne ustalone na poziomie 115 °C – To, gdzie To to temperatura otoczenia elektroniki. Atutem są niewielkie wymiary wynoszące (średnica x wysokość) : 43 x 65 mm.

Dlaczego uważamy ten moduł za interesujący ? Dlatego że rozwiązuje on odwieczny problem związany z koniecznością ingerencji w instalację elektryczną. Moduł można szybko zainstalować i równie szybko odłączyć od instalacji, np. na czas pomiarów elektrycznych co rozwiązuje dotychczasowy problem z koniecznością demontażu urządzeń na czas pomiarów.

Drugim interesującym modułem Z-Wave jest Universal Binary Sensor FGBS321 który jest FGBS321 Sensor Binarnybezprzewodowym modułem umożliwiającym zwiększenie funkcjonalności dowolnego czujnika z wyjściem „binarnym” o możliwość komunikacji z bezprzewodową siecią Z-Wave, np. z systemem domotyki Fibaro. Moduł umożliwia bezprzewodową komunikację systemu z czujnikami temperatury DS18B20, i może obsłużyć do dwóch dowolnych czujników „binarnych” i do 4 czujników temperatury DS18B20. Sensor został w pełni zminiaturyzowany i przystosowany do montażu w obudowie większości dostępnych na rynku czujników lub innych urządzeń, których funkcjonalność chcemy wykorzystać.

Do bardziej zaawansowanych zastosowań np. pracy w środowisku wilgotnym oraz w wysokiej temperaturze sensor z uwagi na swoją konstrukcję wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Jego główne zastosowanie to integracja systemu Fibaro z istniejącymi przewodowymi i bezprzewodowymi detektorami oraz prostymi układami pomiarowymi. Czym ciekawym charakteryzuje się sensor ? Jest dość uniwersalny, chociażby z uwagi na szeroki zakres napięcia zasilania : 9-30V DC ±10%, oraz niewielkie wymiary (wys x szer x gł) : 14,5 x 27,3 x 12 mm.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą systemów domotyki opartych o technologię Z-Wave, które od czerwca dostępne są w naszej regularnej ofercie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]

O redaktor

Od 2008 współtwórca WeberSystems, firmy której początki sięgają sierpnia roku 2007 kiedy to powstały plany jej utworzenia, oraz powstawała nasza pierwsza testowa wersja witryny internetowej. W tym roku powstała również nasza nazwa handlowa "WeberSystems".

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inteligentny budynek, Inteligentny dom, Systemy audio-wizualne i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.