Monitoring obiektów via GPRS, stacje monitorowania zagrożone.

Monitoring obiektów via GPRS, stacje monitorowania zagrożone., 4.0 out of 5 based on 1 rating
VN:F [1.9.22_1171]
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)

Szyfrowanie chroni większość współczesnych mobilnych urządzeń transmisji danych. Są wśród nich również niektóre nadajniki stosowane przez agencje ochrony – mowa tutaj głównie o nadajnikach używających do komunikacji standardu GPRS (General Packet Radio Service), standard powszechnie używany do przesyłania danych do lub z urządzeń przenośnych i innych urządzeń, takich jak przemysłowe moduły gsm stosowane w nadajnikach pracujących w stacjach monitoringu, oraz w rozmaitych nadajnikach gsm powiadamiających nas o tym co dzieje się w naszym systemie w domu lub firmie.

Na zorganizowanym niedawno w Niemczech koło Berlina, obozie Chaos Communication Camp 2011 (spotkaniu specjalistów z zakresu systemów bezpieczeństwa) przedstawiono szereg problemów związanych z GPRS. Jednym z głównych zagrożeń są liberalne zasady uwierzytelniania w sieci GSM, które mogą umożliwić osobie atakującej stworzyć i podstawić fałszywą stację bazową co z kolei pozwoli podsłuchiwać informacje przekazywane z obiektu. Według informacji przedstawionych na spotkaniu w niektórych krajach, okazało się że komunikacja poprzez GPRS nie była zaszyfrowana w ogóle. Natomiast w przypadkach które były szyfrowane, szyfry były często słabe, a klucze stosunkowo krótkie, łatwe do złamania. Grupa prowadząca wykład wypracowała optymalny zestaw kodów, za pomocą którego atakujący mógł szybko znaleźć klucza. Podczas testów do pokrycia kosztów przeprowadzenia ataku na GPRS wystarczyło 10 euro. Wspomniano również o systemach zagłuszających pasmo GSM.

Większość wad bezpieczeństwa GPRS z rozmaitych regulacji prawnych w różnych krajach, ponieważ niektóre z nich wręcz wymagają pozostawienia pewnych luk, podyktowanych tym, aby w razie potrzeby można było włamać się do komunikacji z danym urządzeniem.

Póki nie zostaną podjęte odpowiednie kroki możemy uznawać systemu monitoringu oparte o GSM i GPRS za narażone na atak. Dlatego tez projektując systemy powiadamiania i monitoringu należy

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]

O redaktor

Od 2008 współtwórca WeberSystems, firmy której początki sięgają sierpnia roku 2007 kiedy to powstały plany jej utworzenia, oraz powstawała nasza pierwsza testowa wersja witryny internetowej. W tym roku powstała również nasza nazwa handlowa "WeberSystems". Firma P.W.PARTNER M.WEBER powstała rok później w 2008 roku. Więcej informacji na moim

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alarmy, Monitoring, Systemy transmisji danych GPRS i GSM i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*