domophone – economiczna i funkcjonalna alternatywa wideodomofonu IP dla urządzeń mobilnych.

domophone - economiczna i funkcjonalna alternatywa wideodomofonu IP dla urządzeń mobilnych. , 4.3 out of 5 based on 3 ratings
VN:F [1.9.22_1171]
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.3/5 (3 votes cast)

domophone-goldNa rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych systemów wideodomofonowych IP wspierających funkcjonalność komunikacji z użyciem urządzeń mobilnych takich jak tablety, czy smartfony. Wszystkie łączy wysoka jakość wykonania, bogata funkcjonalność niejednokrotnie wykraczająca poza potrzeby przeciętnego użytkownika, a także bardzo wysoki poziom zabezpieczeń stosowanych w tych produktach co niejednokrotnie idzie w parze z wysoką ceną. Wśród renomowanych i bardzo wysokiej klasy rozwiązań oferowanych przez Mobotix, SSS Siedle, myintercom czy specjalistycznych systemów w których każde słowo się liczy i niejednokrotnie jest na wagę życia firmy Commend od dłuższego czasy brakowało rozwiązania dla mniej wymagających użytkowników. Użytkowników którzy pragneli mieć u siebie w domu funkcjonalny, praktyczny aczkolwiek niedrogi system komunikacji głosowej umożliwiający współpracę z urządzeniami mobilnymi. Domophone to aktualnie jedyny i pierwszy polskiej produkcji system wideodomofonowy IP który został zaprojektowany z myślą o współpracy z urządzeniami mobilnymi takimi iPady, iPody czy smartfony oraz tablety pracujące pod Androidem. Producent systemu domophone zaoferował użytkownikom systemu wszystkie podstawowe funkcje umożliwiające zastosowanie go z powodzeniem w funkcji klasycznego prostego jednoabonamentowego systemu wideodomofonowego w każdym domu lub małej firmie. System umożliwia odebranie wywołania zarówno w obszarze lokalnej sieci komputerowej w której został zainstalowany jaki i poza nią. Komunikacja urządzenia poza domową siecią realizowana jest przy wykorzystaniu Internetu. Dwukierunkowe audio, z równoczesnym podglądem obrazu video z kamery w którą został wyposażony bramofon, sterowanie elektro zamkiem furtki lub bramą to funkcjonalność która zapewne wielu użytkownikom wystarczy. Panele dostępne są w kilku kolorach m.in. domophone steel (stalowy szlachetny) i domophone gold (złoty).

Obsługa systemu jest na tyle proste że raczej nikomu nie przysporzy większych problemów. Z poziomu aplikacji mobilnej ogranicza się praktycznie do kilku najbardziej niezbędnych funkcji, które wymagają zaledwie kilku minut na zapoznanie się z ich obsługą. Aplikacje klienckie dostępne są na urządzenia z systemami iOS, Android, OS X, Linux, Windows. Zarówno interfejs urządzenia jak i aplikacja dostępne są w językach: angielskim, rosyjskim, czeskim, słowackim, francuskim, włoskim i niemieckim.

Niewątpliwą zaletą urządzenia jest jego prosta zwarta konstrukcja i dość łatwa instalacja bardzo szczegółowo opisana w dołączonej do urządzenia instrukcji. panel_domophone_opisOd strony konfiguracji urządzenie domophone zostało wyposażone w czytelny panel administracyjny pozwalający na skonfigurowanie urządzenia za pośrednictwem  przeglądarki internetowej. Na pierwszy rzut oka panel konfiguracyjny wygląda dość skromnie, ale biorą pod uwagę funkcjonalność jaką realizuje urządzenie, absolutnie nie ma potrzeby aby był on bardziej skomplikowany i wyposażony w dodatkowe funkcje.

W pierwszej zakładce definiujemy sporo najistotniejszych parametrów takich jak :
– funkcje przekaźników (są dwa)
– sekwencja otwarcia elektrozamka
– sekwencje otwarcia bramy wjazdowej umożliwiające integrację ze sterownikiem bramy wjazdowej
– funkcję realizowaną przez port wejścia (określa sposób reagowania urządzenia na zwarcia styków 11 i 12, które dostępne są na listwie złączy)
– logikę funkcjonowania podświetlenia
– czułość mikrofonu podczas podglądu
– czułość mikrofonu podczas rozmowy
– głośność głośnika podczas rozmowy
– głośność odtwarzania dźwięku wywołania
– dźwięk wywołania

W tej samej zakładce definiujemy również klucz autoryzacji, który odpowiada za autoryzację urządzeń (tabletów, telefonów, komputerów), które próbują się połączyć z domofonem. Pełni on rolę hasła bez którego komunikacja z domofonem jest niemożliwa (zabezpieczenie przez nieautoryzowanym dostępem). Wygenerowany przy pierwszym uruchomieniu klucz jest wspólny dla wszystkich współpracujących urządzeń, które mają łączyć się z domofonem. Klucz można w każdej chwili zresetować i wprowadzić go ponownie co skutecznie podnosi poziom zabezpieczeń tego dość prostego systemu.

Główne cechy charakterystyczne dla domophone to m.in.
– Regulacja kąta obiektywu w pionie i poziomie
– Podgrzewanie szybki osłaniającej kamerę
– Wbudowane podświetlenie
– Komunikacja za pośrednictwem sieci lokalnej oraz sieci Internet
– Obudowa podtynkowa
– Połączenie z siecią lokalną poprzez Ethernet lub sieć WiFi
– Możliwość zasilania z wykorzystaniem PoE
– Zasilanie 15V DC
– Aktualizacja oprogramowania on-line
– Automatyczne nagrywanie do 10 sekund od momentu użycia przycisku wywołania

Dodatkowego omówienia wymaga ostatnia wymieniona , dość funkcjonalna  z cech domophone – W momencie gdy zostanie użyty przycisk wywołania, domofon automatycznie rozpoczyna rejestrację obrazu z kamery wideo przez czas oczekiwania na odebranie wywołania, lecz nie dłużej niż przez 10 sek. Na podstawie każdego nagrania generowane jest jedno zdjęcie. Domofon przechowuje 100 ostatnich nagrań oraz 500 zdjęć, co jak na możliwości tak prostego urządzenia jest ilością zadowalającą.

Do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania domophone wystarczy przepustowość łącza na poziomie 8 Kbps dla sterowania furtką, i 256 Kbps do zestawienia stabilnego połączenia audio/video. Do połączeń spoza sieci LAN (audio/video) zalecane jest stabilne połączenie 3G. Wideodomofon nie posiada limitu obsługiwanych urządzeń mobilnych, jedynym ograniczeniem jest jednak fakt, że rozmowę audio/video można w danej chwili prowadzić wyłącznie z jednego urządzenia klienckiego.

System domophone jest zatem alternatywą dla mniej wymagających klientów, którzy zamierzają zastosować go w mniej wymagających projektach wszędzie tam gdzie głównym czynnikiem jest czynnik ekonomiczny.
Produkt jest stosunkowo młody, ale po jego rocznej obecności na rynku zdecydowaliśmy się wprowadzić go do naszej regularnej oferty, chociażby z uwagi na innowacyjne i nowatorskie rozwiązania jakie zostały w nim zastosowane, oraz fakt, że jest sukcesywnie rozwijany i jest doskonałym wypełnieniem niszy w grupie econo-produktów. Zainteresowanych zachęcamy do kontaktu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.3/5 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]

O redaktor

Od 2008 współtwórca WeberSystems, firmy której początki sięgają sierpnia roku 2007 kiedy to powstały plany jej utworzenia, oraz powstawała nasza pierwsza testowa wersja witryny internetowej. W tym roku powstała również nasza nazwa handlowa "WeberSystems".

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inteligentny budynek, Inteligentny dom, Systemy wideodomofonowe i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.