Decentralizacja w systemach monitoringu wizyjnego IP

Decentralizacja w systemach monitoringu wizyjnego IP, 4.8 out of 5 based on 4 ratings
VN:F [1.9.22_1171]
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.8/5 (4 votes cast)

W przeciwieństwie do klasycznych scentralizowanych systemów, przyjęta obecnie w monitoringu IP koncepcja rozproszonej lokalizacji elementów systemu posiada jedną bardzo ważną cechę wpływająca na jego funkcjonalność. Wielu producentów wyposaża swoje kamery w gniazdo służące do instalacji karty microSD, która zapewnia w zależności od jakości i harmonogramu nawet kilka dni czasu nagrywania. Takie rozwiązanie daje również dodatkową funkcjonalność w postaci możliwości przeglądania nagrań, bez konieczności wykorzystywania do tego drogiego i mocnego sprzętu komputerowego który musiałby mieć odpowiednią moc obliczeniową która umożliwiła by równoczesną obróbkę kilku strumieniu przy równoczesnym odtwarzaniu. Kamery wyposażone w web serwer umożliwiają dostęp do wielu rozmaitych funkcji kamery, takie jak sterowanie (PTZ), lub funkcje konfiguracyjne.

Decentralizacja ma zarówno wady jak i zalety:

Do zalet możemy zaliczyć chociażby:
– Redukcję okablowania
– Decentralizacja sterowania – znacznie większa odporność całości systemu na awarie poszczególnych elementów sieci
– Dużo prostsze wprowadzanie zmian w konfiguracji układu
– Czasem niższa cena
– Możliwość stworzenia hierarchicznej struktury sterowania
– Dużo prostsza integracja z nadrzędnymi systemami sterowania
– Możliwość tworzenia systemów o znacznej rozpiętości terytorialnej

No dobrze, to były zalety… a jakie mamy wady ?

– Opóźnienia wnoszone przez sieć, oraz ich „niestały” – zmienny  charakter
– Znacznie większe ryzyko gubienia części pakietów z danymi (nie bez powodu w kamerach są instalowane karty microSD)
– Błędy przesyłu danych
– Dublowanie pakietów w przypadku nieprawidłowej konfiguracji urządzeń

Niewątpliwą zaletą jest to, że jeśli wszelkie operacje zostaną wykonane w kamerze/enkoderze (np. analiza detekcji ruchu, obróbka obrazu, kompresja itp.), a strumień danych trafi wprost do macierzy, problem obciążenia sieci zaczyna znikać, zmniejsza to ogólny koszt systemu ponieważ wykluczamy dodatkowy serwer na potrzeby analizy obrazu. Istotne jest również jakie dyski zastosowano do celów rejestracji. W telewizji dozorowej zapis nagrań i transmisja danych ma z reguły charakter ciągły i użycie niedostosowanych urządzeń zwiększa ryzyko awarii systemu, szczególnie w przypadku systemów wymagających dużych prędkości zapisu.

Skoro znamy już zalety i wady, omówmy może w dużym skrócie samą technologię na przykładzie dowolnej kamery.

Na rynku jest obecnie dostępne wiele rozmaitych kamer IP, różniących się w takim samym stopniu ceną jak i parametrami. Są to rozwiązania wielu renomowanych firm ACTi, Axis, Ganz, Grundig, JVC, Mobotix, Panasonic, Samsung, Vivotek. Nie będziemy się tutaj głębiej rozwodzić Mobotix M24na szczegółową ofertą wymienionych w porządku alfabetycznym firm, ale omówimy technologię na dowolnym przykładzie. Jako model wzorcowy przyjmiemy kamerę firmy Mobotix M24. Jej główną wyróżniającą tą technologię cechą jest bardzo dokładne odzwierciedlanie szczegółów obrazu dzięki technologii megapikselowej (3,1 megapixela), wewnętrzna obróbka rejestrowanego na karcie microSD obrazu (cecha systemu zdecentralizowanego) pozwala znacznie odciążyć sieć, dzięki temu że obraz jest przetwarzany w kamerze i nie musi być stale przesyłany do analizy czy rejestracji, i może być odtwarzany bezpośrednio z karty microSD.

Główna zaleta technologii IP to bardzo prosta instalacja. Jak zainstalować i skonfigurować kamerę Mobotix bądź inną ? Tok postępowania jest bardzo zbliżony.
Komputer, kamera IP, sieć IT to trzy podstawowe elementy które musimy posiadać. Niezbędne jest połączenie z siecią i możliwość przydzielania dla urządzenia unikatowego adresu (adresu IP).  Urządzenia łączy się za pośrednictwem koncentratorów, przełączników lub routerów które umożliwiają pracę sieci. Kamerę Mobotix można zasilić tym samym przewodem którym przesyłamy dane, dzięki Power over Ethernet (PoE). PoE umożliwia wysyłanie zasilania i danych w jednym kablu do naszego urządzenia sieciowego. Oznacza to, że nie ma potrzeby oddzielnego podłączenia zasilania w miejscu instalacji. Standard PoE umożliwia przesłanie  zasilania i danych w sprzyjających warunkach nawet na odległość 90 metrów. Oczywiście odległość tą można zwiększyć np. przy wykorzystaniu dedykowanego dla kamer Mobotixa  MX2Wire – możliwe jest wówczas przesyłanie zasilania i danych do 500 metrów (transmisja jest kodowana 128-bitowym kluczem szyfrowanym algorytem AES, co w przypadku systemów analogowych wymagało by stosowania dodatkowych i dość drogich enkoderów). Oczywiście do podobnego celu można z powodzeniem wykorzystać konwerter VDSL2, choć wymusi to zastosowanie zasilacza PoE po stronie kamery. Do każdej kamery musimy również dobrać odpowiedni obiektyw który z reguły jest sprzedawany oddzielnie, tutaj do dokonania prawidłowego wyboru wymagana jest już znacznie większa wiedza i doświadczenie. W przypadku kamer Mobotix przykładowo dla omawianego modelu M24, możemy wybierać spośród 5 różnych obiektywów o ogniskowych 22mm, 32mm, 43mm, 65mm i 135mm.

Kamery IP oferują również pewne dodatkowe możliwości z którymi nie spotkamy się w przypadku kamer analogowych, jedną z najciekawszych jest możliwość obserwacji obrazu o szerokości 180 ° kamery panoramiczne, lub obrazu 360 ° kamery hemisferyczne.
Mobotix M24 obraz panoramiczny

Istotne jest również, że część z obecnie dostępnych na runku kamer może pracować w szerokim zakresie temperatur nawet od -30 ° do +60 ° C  co jest szczególnie istotne dla naszej strefy klimatycznej. Pierwsze kamery IP przy temperaturach poniżej 0 ° C miały rozmaite problemy wynikające ze specyfiki ich budowy, i wymagały stosowania specjalnych dogrzewanych zimą, i chłodzonych/wentylowanych latem obudów.

Oczywiście na zakończenie należało by również omówić wady systemów IP, oraz najczęstsze problemy związane z ich specyfiką pracy, szczególnie tą związaną z decentralizacją. Temat ten  pozostawimy jednak na inną okazję. Zainteresowane osoby zachęcamy również do odwiedzenia naszej strony internetowej, a w przypadku szerszego zainteresowania technologią do kontaktu z naszym działem technicznym.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.8/5 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]

O redaktor

Od 2008 współtwórca WeberSystems, firmy której początki sięgają sierpnia roku 2007 kiedy to powstały plany jej utworzenia, oraz powstawała nasza pierwsza testowa wersja witryny internetowej. W tym roku powstała również nasza nazwa handlowa "WeberSystems".

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inteligentny budynek, Inteligentny dom, Kamery termowizyjne, Monitoring, Monitoring wizyjny, Systemy telewizji dozorowej, Systemy zabezpieczające i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.