Co robić gdy manipulator od alarmu sygnalizuje problem ? Awarie i usterki na klawiaturze od alarmu od których zależy nasze bezpieczeństwo.

Co robić gdy manipulator od alarmu sygnalizuje problem ? Awarie i usterki na klawiaturze od alarmu od których zależy nasze bezpieczeństwo., 4.0 out of 5 based on 3 ratings
VN:F [1.9.22_1171]
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (3 votes cast)

Pomarańczowa lampka AWARIA lub czerwona kontrolka TBL, TRBL, Fault i cykliczne „pikanie” klawiatury to najczęstsze zdarzenia zgłaszane przez bardziej uważnych użytkowników systemów alarmowych – zdarzenia które często są bagatelizowane i lekceważone … do czasu …

Już dawno na ramach naszego bloga nie pojawiła się podobna publikacja – dedykowana raczej dla typowego początkującego użytkownika końcowego niż instalatora, nie mniej jednak może ona być dla Was cenna w sytuacji gdy na Waszej klawiaturze od alarmu zaświeci się wspomniana lampka lub klawiatura zacznie wydawać podejrzane dźwięki w wyniku których być może właśnie czytasz/czytacie tą publikację.

Awarie .. brzmi groźnie i faktycznie mogą być groźne. Absolutnie nie wolno ich lekceważyć i należy w przypadku każdej z nich weryfikować jej przyczynę zanim okaże się, że nasz system nie zadziałał. Jak sprawdzić z czym jest związana awaria występująca w naszym systemie ? Po pierwsze skorzystać z instrukcji obsługi użytkownika w której będzie opisana procedura jej sprawdzenia – w zależności od producenta czy modelu centrali procedura ta jak i interpretacja tego co wyświetla klawiatura LED/LCD będzie różna więc instrukcja to podstawa. Co jeśli jej nie mamy lub nie znamy modelu centrali ? Tu z pomocą przyjdzie nam instalator lub materiały zebrane np. na naszej stronie w dziale w którym znajdują się instrukcje obsługi do alarmów różnych producentów. Z jakiego typu awariami możemy się spotkać w najbardziej typowych sytuacjach – spróbujmy wymienić te najczęstsze i najbardziej typowe dla domowych systemów alarmowych:

 

Awaria zasilania sieciowego – najczęstsza z uwagi na czasowe wyłączenia energii elektrycznej przez zakład energetyczny, ale i też jedna z tych na którą szczególnie powinniśmy zwracać uwagę. Brak zasilania sieciowego oznacza bowiem, że nasz system pracuje na zasilaniu awaryjnym z akumulatora (lub grupy akumulatorów w przypadku bardziej złożonych instalacji). Jak  wiemy każdy akumulator ma swoją pojemność, a każdy system swój pobór mocy wynikający z ilości i typu elementów w systemie oraz trybu jego pracy (standby, dozór, alarm). Jeśli znamy obydwa parametry (pojemność akumulatorów i pobór prądu) możemy oszacować (np. kalkulatorem służącym do doboru pojemności akumulatora, a w drugą stronę liczącym czas działania alarmu) czas jaki nasz system powinien działać bez zasilania sieciowego. Ta informacja pozwoli nam oszacować czy możemy sobie np. pozwolić na wyjście z domu gdy nasz system nie jest zasilany np. w wyniku ogłoszonej wcześniej 2h przerwy w dostawie energii. Oczywiście w większości przypadków w zależności od tego jak system został zaprogramowany może się okazać, że nasz system nie da się uzbroić bez przywrócenia zasilania. Awaria zasilania sieciowego z punktu widzenia bezpieczeństwa jest jedną z ważniejszych – bo tak naprawdę od czas działania systemu bez zasilania zależy bezpieczeństwo naszego mienia. Przyczynami zaniku zasilania poza tymi oficjalnymi i ogłaszanymi mogą być również uszkodzenia transformatora, bezpieczników, zły kontakt przewodów lub celowe zamierzone działanie np. włamywacza. Co zrobić w sytuacji tego typu awarii ? Przede wszystkim zweryfikować ew. przyczynę, a jeśli nie jesteśmy w stanie jej ustalić – skontaktować się z instalatorem lub serwisem zajmującym się obsługą systemów alarmowych.

Awaria akumulatora – każdy akumulator ma swoją żywotność deklarowaną przez producenta (wynoszącą średnio od 2-12 lat), jest również klasyfikowany zgodnie z wytycznymi EuroBat (The Association of European Automotive and Industrial Battery Manufacturers) i w zależności od klasyfikacji możemy mniej więcej przewidzieć okres kiedy może ulec uszkodzeniu. Serii akumulatorów jest wiele i każda ma swój obszar zastosowania, jednak najczęstszy podział to właśnie podział ze względu na żywotność (tak chociażby są podzielone akumulatory dostępne w naszej ofercie B2B). Niestety zdarzają się sytuacje w których akumulator może ulec usterce szybciej (np. w wyniku zbyt głębokiego rozładowania poniżej ~10.5V, przed którym mogą uchronić dodatkowe moduły chroniące przed zbyt głębokim rozładowaniem, czy elektroniczne układy zintegrowane z elektroniką zasilaczy). Akumulator może uszkodzić się również w wyniku pracy w niekorzystnych warunkach lub uszkodzeń przez nie spowodowanych (zbyt wiele cykli rozładowania/ładowania lub niewłaściwe parametry ładowania) – np. w wyniku uszkodzenia elektroniki płyty głównej lub braku odpowiedniej wydajności zasilacza – spowodowanej złym zaprojektowaniem systemu przez instalatora w wyniku którego akumulator jest ciągle nie doładowany. Istotna na okres eksploatacji  jest również niewłaściwa temperatura pracy o której często zapominają właściciele słabo wentylowanych pomieszczeń. Awaria akumulatora jest równie istotna jak awaria zasilania sieciowego i w pewnych przypadkach może doprowadzić o uszkodzenia elektroniki zasilaczy lub płyty głównej, dlatego nie należy jej bagatelizować. Jest również bardzo ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa ponieważ może być sygnalizowana np. przez uszkodzony rozszczelniony akumulator, akumulator z wypalonymi lub skorodowanymi zaciskami które nie były odpowiednio konserwowane, albo uległy uszkodzeniu w wyniku nadmiernego obciążenia – są to często sytuacje losowe, wynikające z wadliwej partii akumulatorów lub ich uszkodzenia w trakcie dokręcania zacisków z niewłaściwym momentem obrotowym, podczas którego mogą zostać rozszczelnione. Z tego powodu właściwą eksploatacje lepiej powierzyć fachowcom a nie brać za nią samodzielnie z przekonaniem że to przecież tylko „podłączenie dwóch kabelków” – nie jeden instalator zapewne usłyszał bardzo popularne wśród użytkowników systemów alarmowych sformułowanie „czy ten akumulator, i ta usługa są ze złota ?” Przestrzegamy przed tego typu podejściem i oszczędzaniem na akumulatorach które w naszej ocenie są jednymi z najważniejszych zaraz po okablowaniu elementami systemu alarmowego.

Co robić gdy mamy usterkę akumulatora ? Jeśli posiadamy możliwości i wiedzę alby skontrolować / wymienić akumulator powinniśmy zrobić to jak najszybciej. Jeśli nie należy skontaktować się instalatorem i poprosić o jego pomoc. Kontakt z instalatorem będzie w tym wypadku najbardziej rozsądnym rozwiązaniem, ponieważ będzie on dysponował wiedzą zarówno na temat parametrów technicznych akumulatorów możliwych do zastosowania w naszym systemie, jak i potrzebne narzędzia pozwalające przeprowadzić test ich pracy i sprawności po wymianie, a także regularnie kontrolować ich stan również na odległość w przypadku zdalnej obsługi technicznej.

 

 

 

 

Utrata ustawień zegara – awaria daty i czasu – jedna z najbardziej typowych usterek pojawiających się po długich zanikach zasilania przekraczających czas pracy awaryjnej. Może świadczyć również o usterce baterii RTC na płycie głównej. W większości systemów prosta do usunięcia z poziomu użytkownika poprzez menu ustawień zegara gdzie można ustawić właściwy czas. Gorzej jeśli jest to usterka zegara RTC lub brak synchronizacji z serwerem czasu zdefiniowanym przez instalatora. Czas dla systemu jest bardzo ważny – ponieważ pozwala zarówno instalatorowi jak i użytkownikowi analizować kolejność zdarzeń jakie miały miejsce w systemie lub po włamaniu.

Lista innych awarii jakie mogą wystąpić jest długa …. moglibyśmy o nich pisać i pisać, ale i tak w 80% przypadków będzie potrzebna wizyta technika (szczególnie w przypadku tych podczas których pojawiają się komunikaty sabotaż lub wezwij serwis), dlatego skupiliśmy się na 3 najbardziej popularnych. Życzymy wam bezawaryjnej pracy waszych systemów, ale pamiętajcie, że nie są to systemy bezobsługowe i wymagają one regularnego nadzoru i obsługi aby mogły przez jak najdłuższy okres zachować sprawność. Jeśli macie problem z waszym systemem alarmowych zachęcamy do kontaktu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]

O redaktor

Od 2008 współtwórca WeberSystems, firmy której początki sięgają sierpnia roku 2007 kiedy to powstały plany jej utworzenia, oraz powstawała nasza pierwsza testowa wersja witryny internetowej. W tym roku powstała również nasza nazwa handlowa "WeberSystems". Firma P.W.PARTNER M.WEBER powstała rok później w 2008 roku. Więcej informacji na moim

Ten wpis został opublikowany w kategorii Alarmy i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*